25 Листопада 2017

Науково-краєзнавча експедиція НСКУ «Історико-культурна спадщина Хмельниччини» // 01 листопада 2017

30-31 жовтня 2017 року Національна спілка краєзнавців України провела науково-краєзнавчу експедицію «Історико-культурна спадщина Хмельниччини: проблеми збереження», присвячена 80-річчю утворення Хмельницької області та 10-річчю надання Національній спілці краєзнавців України статусу творчої.

Маршрут експедиції пролягав через Київ-Любар-Остропіль-Пасічну-Пиляву-Меджибіж-Летичів-Старокостянтинів-Самчики-Любар-Київ.

2q

30 жовтня на кордоні Старокостянтинівського та Старосинявського районів поважну делегацію, яка була представлена науковцями, журналістами, керівниками музейних установ, головами обласних організацій НСКУ, на чолі з Реєнтом Олександром Петровичем, головою НСКУ, заступник директора Інституту історії України НАН України, член-кореспондент НАН України, доктор історичних наук, з хлібом та сіллю зустріли керівництво району, учнівська молодь, громадськість, керівники місцевого господарства ДП ДГ «Пасічна».

hhgg

Коротко ознайомившись з історією Старосинявського району учасники заходів відвідали Пасічнянський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, технологічний ліцей». І не випадково адже історія шкільництва села Пасічна сягає 1865 року, коли в селі стараннями сільської громади, духовенства, землевласників було відкрито одну з найперших церковно-приходських шкіл у нашому тоді ще волинському краї. Один з ініціаторів створення школи був священик Мартин Война, який окрім богослужіння займався розведенням бджіл. В давні часи тут були сприятливі умови для бджільництва і саме тому за твердженнями М. Тодоровича село здобуло назву Пасічна.

hfs07854tttfv

Члени науково-краєзнавчої експедиції на подвір’ї навчального закладу вшанували пам'ять борців за волю і незалежність України, зокрема уродженців Старосинявського району, які загинули боронячи рубежі на Сході України: Романенка Олександра Трохимовича (19.08.2014 р.), Герегу Олексія Віталійовича (08.06.2015 р.), Сологуба Романа Михайловича (23.04.2016 р.) та Шалатовського Вадима Володимировича (05.09.2014 р.), поклали живі квіти до меморіальних дошок Вадима Шалатовського та Романа Юзви – випускників Пасічнявської школи.

DSC 0993

Учні, вчителі, батька радо зустрічали гостей. Директор Руса Тетяна Василівна презентувала навчальний заклад як – заклад нового типу, який включений до Всеукраїнського проекту експеременту Міністрерства освіти та науки України авторська школа як «Школа козацької педагогіки».

lkuhbytt

Під час візиту гості ознайомилися з впровадженням козацької педагогіки, з змістом та формами освіти, з складовими науково-патріотичного виховання, відвідали спортивно-оздоровчий комплекс «Самсон», музей «Знатних земляків» та музей-кімнату історії села Пасічна.

kss3

Прізвища гостей були внесені до реєстру почесних гостей навчального закладу із врученням відповідних сертифікатів.

DSC 0198

Наступним пунктом зупинки членів експедиції стало село Пилява, неподалік якого за історичними фактами відбулася велична битва під проводом Богдана Хмельницького. Змістовною та наповненою історичними фактами була екскурсія стінами місцевої школи. Директор Яловчук Вадим Васильович презентував навчальний заклад як школу сприяння здоров’ю і козацькому гарту, ознайомив краєзнавців з експозицією артефактів часів козаччини, які були віднайдені жителями села. Далі члени делегації відвідали кабінет молодої Січі, де ознайомились з історією закладу, його досягненнями та планами на майбутнє.

1hgff

Усіх присутніх вразила постійно діюча виставка фотографа-монументаліста Р. Теліпського, який залишив на згадку про свій візит ексклюзивні світлини з місць козацької слави.

3ffd

Цікаве було спілкування з педагогами та учнями школи.

tert

Науково-краєзнавча експедиція вдалася і до науково-практичних досліджень. На теренах кладовищ сіл Олексіївка та Пилява були оглянуті кам’яні козацькі хрести (Мальтійські), на місці ймовірних козацьких поховань. Дослідження цього аспекту в майбутньому можливо поставить крапку на дискусії щодо місця Пилявецької битви.

eweweff

Після науково-практичної складової члени експедиції вшанували пам'ять козаків-звитяжців покладанням квітів та вінків на курган Козацької слави та до могили Уманського полковника Івана Ганжі.

lk4

Всім учасникам експедиції, працівники райдержадміністрації на чолі з головою райдержадміністрації Русим Ігорем Петровичем вручили набір видань місцевих краєзнавців із серії «Славетна Старосинявщина», світлини з кургану Козацької слави, а також символічні торбинки із землею з поля переможної Пилявецької битви.

До конструктивної організації та ефективного проведення

науково-краєзнавчої експедиції долучились:

Хмельницька обласна державна адміністрація,