19 Листопада 2019

Тайм-лайн війни

2014 рік

20 лютого

Розпочалася активна збройна агресія Росії проти України із переміщенням російських військових підрозділів у Криму та в районі Керченської протоки. Ця дата зафіксована на відомчій медалі Міністерства оборони Росії “За повернення Криму”. У заяві Верховної Ради України від 21 квітня 2015 року та у Законі України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення дати початку тимчасової окупації» 20 лютого 2014 року визначено днем початку російської агресії .

Лютий–березень

Основний театр конфлікту – Крим. Головні ознаки російської збройної агресії: введення на територію півострова російських військових без розпізнавальних знаків; створення та озброєння іррегулярних формувань найманців із числа місцевих жителів та їх використання разом із особовим складом підрозділів Збройних сил РФ, дислокованих у Криму; встановлення на півострові режиму воєнної окупації.

Квітень–травень

Росія приступила до реалізації плану “Новоросія” та дестабілізації ситуації на сході України: підбурення антиукраїнських протестів, захоплення будівель обласних державних адміністрацій і правоохоронних органів.

14 квітня – виконувач обов’язки Президента України Олександр Турчинов оголосив початок антитерористичної операції із залученням Збройних Сил України.

Контрольовані спецслужбами Російської Федерації озброєні бандитські формування в захоплених адмінбудівлях проголосили створення Донецької, Харківської, Луганської “народних республік”. Проведення самозваними лідерами контрольованих РФ угруповань “ДНР” і “ЛНР” фіктивних референдумів про відокремлення від України та оголошення ватажками “ДНР” та”ЛНР” об’єднання у т.зв. конфедеративний союз народних республік “Новоросію”.

Червень

сили АТО розпочали активні дії проти незаконних збройних формувань, провели операції задля звуження кола ізоляції, блокування постачання терористичним угрупованням озброєння, боєприпасів, людських ресурсів, очищення від окупантів українських територій та встановлення контролю над ними.

Червень–серпень

звільнення від російської окупації українських міст: Лимана (4 червня), Маріуполя (13 червня), Щастя (14 червня), Слов'янська, Краматорська, Дружківки, Костянтинівки (5 липня), Бахмута (6 липня), Торецька (21 липня), Авдіївки (30 липня), Красногорівки (1 серпня), Мар’їнки (4 серпня), Попасної (22 липня), Сєвєродонецька, Лисичанська, Рубіжного (24 липня) та інших великих і малих міст, сіл та інших населених пунктів у Луганській та Донецькій областях.

Відновлено контроль над ділянкою у понад 250 кілометрів українсько-російського кордону. До проведення АТО залучено понад 24 тисячі військовослужбовців ЗС України. Вони активно протистояли озброєним терористам і диверсантам. Основні осередки російських окупантів розміщувалися в Донецьку, Луганську, Слов’янську, Горлівці, Макіївці, Сніжному.

У цей період російські окупаційні сили на сході України зазнали значних втрат в особовому складі, озброєнні та військовій техніці. Водночас їх систематично підкріплювали російськими найманцями, військовослужбовцями ЗС РФ, “відправленими у відпустку”. У відповідь на успішні дії наших військ Росія почала застосовувати артилерію зі своєї території. На деяких напрямах артилерія перетинала державний кордон і діяла з вогневих позицій на території України.

18–27 серпня

бої в Іловайську (Донецька область). Українські військовослужбовці вперше зіткнулися зі значними регулярними силами російської армії. У районі Іловайська з 24 серпня розташовувалося приблизно 4 тисячі солдатів російської армії у складі 4-х батальйонних тактичних груп, підкріплених підрозділами Сил спеціальних операцій РФ.

5 вересня

підписання Мінської тристоронньої угоди (так званий Мінський протокол) учасниками Тристоронньої контактної групи: послом Гайді Тальявіні (від ОБСЄ), Леонідом Кучмою (від України), послом Російської Федерації в Україні Михайлом Зурабовим (від Росії).

вересень22 січня 2015 року

бої за Донецький аеропорт

2015 рік

січень–лютий

операція на Дебальцівському плацдармі

12 лютого

узгодження “Комплексу заходів щодо виконання Мінських угод” (“Мінськ-2”).

Конфлікт перейшов у стан позиційної боротьби. Періодично фіксуються спроби сепаратистів просунутися на підконтрольну українській армії територію. Сторони використовують відносне затишшя для зміцнення позицій і реорганізації збройних сил.

24 вересня

Президент України Указом № 555 увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України “Про нову редакцію Воєнної доктрини України”. Документ визначає позицію держави щодо причин виникнення, сутності та характеру сучасних воєнних конфліктів, принципів і шляхів запобігання їх виникненню, застосування воєнної сили для захисту державного суверенітету, територіальної цілісності, інших життєво важливих національних інтересів.

2016 рік

6 червня

введено в дію Стратегічний оборонний бюлетень України дорожна карта оборонної реформи на засадах і принципах НАТО (Указ Президента України
№ 240).

2018 рік

30 квітня

формат антитерористичної операції змінено на операцію Об'єднаних сил (ООС) відповідно до Закону України “Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях".

Щодня на всій лінії протистояння фіксуються артилерійські обстріли, стрілецький вогонь. Гинуть та отримують вогнепальні поранення українські військовослужбовці. Трапляються випадки захоплення їх у полон, де зазнають тортур, знущань, принижень.